1. Ana Sayfa
  2. Antalya

Arykanda Antik Kent

Arykanda Antik Kent
+ - 0

Tarihçe

Arykanda Antik Kenti Finike Elmalı Karayolu üzerinde Arif Köyü sınırları içinde yer alır. Finike’ye 30 km uzaklıktadır. Karayolu üzerinde virajda yer alan pazar yeri girişinden sağa dönen ve yukarı tırmanan yaklaşık 1km lik dar bir asfalt yolla antik kentin girişine ulaşılmaktadır.

Muhakkak gezilmesi görülmesi gereken Antalya yöresindeki önemli antik kentlerden biridir.

Arykanda Antik Kenti’nin ismi Likya dilinde “Ary-ka-wanda”, “yüksek kayalığın yanındaki yer” anlamına gelmektedir. Kentin adının filolojik açıdan yerli Anadolu dilini yansıtması, bölgenin en eski şehirlerinden biri olduğunu göstermektedir.

Arykanda’nın yanı sıra, son yıllarda Limyra ve Patara’da ele geçen Geç Kalkolitik- Erken Bronz Çağı baltaları genel olarak bu bölgenin yoğun, olarak iskan edildiğine işaret etmektedir. Şehir tarihinin İ.Ö. 5.y.y. dayandığı sanılmaktadır.

Galeri

Genel Bilgiler

4,6 Puan

785 Yorum

139 Kilometre

Navigasyon

Arif Mh. Finike/Antalya

Ücretsiz

Açık

08:00 – 18:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli Gezemez

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap