1. Ana Sayfa
  2. Antalya
  3. Antiphellos Antik Kent

Antiphellos Antik Kent

Antalya Antiphellos Antik Kent (1)

Antiphellos Antik Kent

Antik kentten günümüze ulaşan eserlerin başında şehrin kuzeyinde kayalara oyulmuş mezarlar ile dört

Antalya Antiphellos Antik Kent (1)
Antalya Antiphellos Antik Kent (2)
Antalya Antiphellos Antik Kent (3)

Tarihçe

     Antik kentten günümüze ulaşan eserlerin başında şehrin kuzeyinde kayalara oyulmuş mezarlar ile dört bir tarafa serpilmiş Likya lahitleri gelir. Lahitlerin en görkemlisi, bugün Uzunçarşı Caddesi’nde bulunan ve halk arasında Kral Mezarı olarak adlandırılan Likya Yazıtlı Anıt Mezar’dır (M.Ö.4.yy.). Antiphellos’da bulunan önemli eserlerden bir tanesi de Kaş Antik Tiyatrosu’ dur (M.Ö.1.yy). 4 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip olan yapı M.S.2. yüzyılda onarım görmüştür. 26 basamaktan oluşan tiyatronun sahnesi yoktur ve yapının en önemli özelliği Anadolu’daki denize cepheli tek tiyatro oluşudur. 

     Tiyatronun kuzey-doğusunda Akdam olarak adlandırılan dor tipinde M.Ö. IV. yüzyıla ait ev tipi bir mezar vardır.Yapı, doğal kaya kesilerek yapılmıştır. 3.5 metre yüksekliğindedir ve içerisinde el ele tutuşarak dans eden 24 kız figürü bulunmaktadır. Hastane Caddesi üzerinde, dış yüzü muntazam kesme taş kullanılarak yapılmış olan Tapınak bulunur. Yapının temel taşlarının Roma Dönemi’nden kaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca yat limanı girişinde bulunan Likya döneminden kalma Su Sarnıcı görülebilir.

[adinserter name=”Deneme 1″]

Galeri
Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/5yjkP1Vms1k

Genel Bilgiler

4,4

Puan

812

Yorum

190

Kilometre

Navigasyon

Andifli Mahallesi

Kaş/Antalya

00

Ücret (TL)

Açık

Açık

Gezi Haritası

Gezilemez

Bebek/Engelli


E-Posta


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

Radyo Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”2332″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap