Ulucanlar Cezaevi Müzesi
  1. Ana Sayfa
  2. Ankara

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

1

Tarihçe

Ulucanlar Cezaevi Müzesi gezimizide bizleri ağırladıkları için Merve hanım ve Zübeyde hanıma teşekkürlerimizi sunarız.

Ulucanlar Cezaevi şuanda 2 kısımda gezilmektedir. 1 Kısım Hapishanenin olduğu alanlar Ücretli olarak gezilmektedir. İçeri girdiğinizde 5 Koğuş , Zindanlar, Kapalı Görüş Yerleri, Darağacı, Hamam, Hilton Koğusunu görmüş olrsunuz. Koğuşların içinde balmumu heykelleri ve gerçek kullanılan bazı kişilerin eşyaları ve kıyafetleri sergilenmektedir.

Her koğuşta görevliler olup sorularınız olduğunda kendileri cevaplandırarak sizleri bilgilendiriyorlar. Yönetimden aldığımız bilgilere göre +13 yaş altı girilmesi yasak veya önerilmediğini ilettiler. Zindan bölümlerinde 4-5 ses kaydı olup zifiri karanlık dersek yeri var bu bölge gezinin başlangıcı olup biraz eskileri hatırlayarak gezinize başlamış oluyorsunuz.

Ulucanlar Cezaevi Müze geziniz biterken kapalı görüş, darağacı görüp geziniz bitmiş oluyor.

2. Kısım olan Ulucanlar Cezaevi Sanat Sokağı olup Ücretsiz gezilmektedir. 1. Kısmı veya 2. Kısmı gezmek için içeride ücretsiz otoparkı mevcuttur.

Ulucanlar Cezaevi’nin yapılış tarihi, cumhuriyetin ilk yıllarına dayanıyor. 1925 yılında inşa edilen cezaevinin geçmişi, Türk siyasi hayatından kesitler sunuyor adeta. Yapılan tarihsel araştırmalar doğrultusunda ulaşılan 1960 tarihli Merkez Cezaevi Müdürlüğü ve Milli Emlak Müdürlüğü arasında geçen yazışma belgelerine göre şehir planlamacısı Alman Carl Christoph Lörcher’in önerisi ile Ulucanlar Cezaevi; 1925 yılında İçişleri Bakanlığınca “Umumi Hapishane” olarak inşa edildi.

Carl Christoph Lörcher, bu bölgeyi cezaevi olarak önerirken, nedenini “Özellikle etrafında sürülecek arazi ve tarlaların olması mahpusları faydalı bir çalışmaya sevk etmek, çalışma ile ıslah olmalarını sağlamak ve topluma tekrar kazandırmak için mahallenin meskun ilişkin uygun görülmüştür. “ şeklinde açıklamıştı. Cezaevi, Carl Christoph Lörcher’in önerisi ile bu bölgeye inşa edildi edilmesine ancak, cezaevinde yaşananlar o yıllarda umut edilen gibi olmadı.

1925 yılında “Umumi Hapishane” olarak inşa edilen Ulucanlar Cezaevi, ne yazık ki Cumhuriyet tarihinin en karanlık sayfalarına tanıklık etmekten kurtulamadı.

Galeri

Genel Bilgiler

4,5 Puan

7.025 Yorum

2 Kilometre

Navigasyon

Şükriye Mh. Ulucanlar Cd. Altındağ / Ankara

5 / 2 TL Ücret

Pazartesi Kapalı

10:00 – 17:00

Gezi Haritası

Kısmi Gezilebilir Bebek/Engelli

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. çok güzel yapmış lar harika ankara ya gelen herkezin gezip memnun kalacağı bir yer herşeyi çok güzel canlandır miş lar öğrenci 2 tl sivil vatandaşa 5 tl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir