1. Ana Sayfa
  2. Ankara
  3. Satranç Müzesi

Satranç Müzesi

Ankara Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Ana

Satranç Müzesi

1008 m2′lik alan içerisinde 110 ülkeden 700  satranç takımının 4 ana tema üzerinde

Tarihçe

Satranç Müzesi ziyaretimizde bizleri ağırladıkları ve aşağıda yer alan bütün bilgileri bizlerle paylaştığından dolayı Müze Hizmetleri Koordinatörü Selma Hanım’a teşekkür ederiz. Müze açıldığından bugüne kadar ortalama 50.000 ziyaretçi Satranç Müzesini gezdiğini iletmişlerdir.

Gökyay Satranç Müzesi, Altındağ Belediyesi sınırları içerisinde, merkezi bir konumda tarihi dokuyu yansıtan eski Ankara evi mimarisinde hizmete açılmıştır.

1008 m2′lik alan içerisinde 110 ülkeden 700  satranç takımının 4 ana tema üzerinde sergilendiği satranç müzesinde kültürel çağrışımlarla farklı bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Türkiye’de ilk ve tek Dünya’da 7. sırada olmasına rağmen hem sayı olarak hemde sergi alanı olarak 1. sıradadır. Guinnes Rekorlar Kitabına girmiş Dünyanın ilk müzesidir.

Müzekart sahiplerine giriş ücreti 12,5 TL yerine 10 TL müzeyi ziyaret edebiliyorlar. 12:30-13:30 arası kapalıdır. Müzenin özel otoparkı yoktur Ulucanlar Caddesine veya uygun gördüğünüz yere aracınızı park edebilirsiniz.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi nasıl kuruldu ?

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi satranç üzerine kişisel  koleksiyon barındıran özel bir ihtisas müzesi olarak tanımlanabilir. Müzemiz 2015 yılında ziyarete açılmış olmasına rağmen koleksiyonun oluşum süreci 1975 yılında başlar. Koleksiyonun sahibi ve müzemizin kurucusu Akın Gökyay Beyefendi çocukluğunda Türkiye’nin sayılı cebir ve geometri öğretmenlerinden biri olan babası Mehmet Gökyay’dan satranç oynamayı öğrenmiş. Yani o dönem için şanslı bir çocuk. Çünkü satranç yakın geçmişe kadar aristokrat bir salon oyunuydu. Satranca ilgisi ve sevgisi böyle başlamış.

Aslında hukukçu olan Akın Bey aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen tasarım mobilya firmalarından birinin yönetim kurulu başkanlığını da yapmış.  İşi dolayısıyla da pek çok yurtdışı seyahat gerçekleştirmiş. 1975 yılında Milano’ya seyahati sırasında bir dükkanın vitrininde gördüğü takımı çok beğenmiş. Ama ne yazık ki dükkan kapalıymış. Takımı alabilmek için üç gün orada beklemeyi göze almış. Nihayet takımı satın aldığında, henüz kendisi de bilmiyormuş ama hem koleksiyonun hem de müzenin temeli atılmış.

Bundan sonraki 32 yıl içinde koleksiyonu 412 parçaya ulaşmış. Bu büyüklük onu  benzer bir koleksiyonun varlığını sorgulamaya sevketmiş. Dünya genelinde yaptığı araştırmalar elinde benzersiz bir koleksiyonun olduğu konusunda kendisini de ikna edince bunun ülkemiz adına önemli bir tanıtım aracı olabileceğini anlamış. Guinnes Rekorlar Kitabına başvurmaya karar vermiş. 2012 yılında uzun ve zorlu bir sürecin arkasından dünyanın en büyük kişisel satranç koleksiyonu olarak kolleksiyonu tescillenmiş.

Vakıf müzesi olma süreci nasıl gerçekleşti ?

Aslında böylesi büyük bir koleksiyon için birincisi büyük mekanlara ihtiyacınız var. Çünkü gördüğünüz gibi 1000 m2 büyüklüğünde bir müze mekanımız var. Akın Bey’in şirketinde ve evinde tuttuğu bu koleksiyon artık mekanlara sığmaz olmuş. Ama daha da önemlisi artık tescillenmiş olan bu koleksiyonu toplumun faydasına sunmak istemiş. Başından beri kendisini destekleyen eşi Birten Gökyay’ın da desteğiyle bir vakıf müzesi kurmaya karar vermişler.

Mekan seçimi Ankara’nın kent tarihinde önemli yer tutan ve o dönemde hızla dönüşen Hamamönü olmuş. Burada edindikleri biri tescilli iki metruk yapıyı aslına uygun şekilde yeniden yaptırarak kent dokusuna kazandırmışlar. Satranç sporunu yaygınlaştırmak, özellikle genç kitlelerin düşünce kabiliyetinin gelişmesine destek vermek, satranç tahtalarının birer kültür anlatım aracına dönüştüğü bu mekanda bilgiyi paylaşmak gibi amaçlarla Gökyay Vakfı Satranç Müzesi olarak 2105 yılında ziyaretçileriyle buluşmaya başladı.

Bir satranç müzesinde ne olabilir ki ? diye düşünen takipçilerimiz için müze makanını ver serginizi anlatabilir misiniz ?

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Ankara’da Altındağ İlçesinde bulunuyor. Eski Ankaralıların Hamamarkası olarak bildiği yer burası.   Ankara Kalesi yolu üzerinde. İki ayrı binanın birleşmesi ile oluşan müzemizin kapalı alan 1000 m2. Toplamda 3 katlı olan binanın iki katı müze sergi mekanı olarak kurgulanmıştır. Diğer katlarda çok amaçlı salonlar ve diğer hizmet birimleri mevcuttur.

Bir satranç müzesinde ne olabilir ki sorusu için teşekkür ederiz. Çünkü greçekten bu denli şaşırtıcı bir koleksiyonu görmeden bu sorunun cevaplanması zor. 2018 yılı aralık ayı itibariyle müzemizde 110 ülkeyi temsil eden 700 satranç takımı var. Müze sabit sergimizde “Çocuk ve Çocukluk”, “Tasarım Satrançlar”, “Savaş-Barış” ve “Medeniyetler –Milletler” olarak tema etrafında koleksiyonu görebilirsiniz. Koleksiyon, film, çizgi film, edebiyat dünyasının kahramanları; savaşların, dinlerin, kültürlerin, mitolojinin kahramanları gibi ünlü isimleri ağırlyıor örneğin. Modern ve klasik çağın sanat akımları, bu akımlar çerçevesinde tasarlanan soyut takımlar, 110  milletin ya da medeniyetin folklorik değerleri, tarhin yazdğı iktidar mücadeleleri gibi sayılamayacak kadar çok konuyu içeriyor. Tabi bunun yanı sıra hepimizin aşina olduğu satrancı farklı kültürlere ait farklı çeşitleri de var. Bunları pek tanımıyoruz ama çin satrancı, bizans satrancı, üç kişilik satranç gibi şimdiye kadar görmediğiniz pek çok çeidi de müzemizde görebilirsiniz.

Aslında burada vurgulamak lazım, günümüzde dünya genelinde yaklaşık 15 tane satranç müzesi var. Bu müzeler içerisinde en büyük sergi alanına sahip ve en çok satranç takımını sergileyen müze Gökyay Vakfı Satranç Müzesidir. Bu anlamda Türkiye’de olduğu kadar dünyada da tek.

Bir satranç müzesi olarak yaptığınız yenilikçi çalışmalardan bahseder misiniz ?

Satranç müzesi olarak kuruluşumuzun ilk yılında kültür ekonomisine ve kent belleğine destek vermek üzere bir çalışma başlattık. Ankara Kalkınma Ajansının da desteğini alarak 2016 yılında Ankara Temalı Satranç Takımları yarışması düzenledik.  Şehir temalı satranç takımları dünyada hızla yayılan bir akım ve bir dünya başkenti olarak Ankara’nın da bir satranç takımı olmalı fikriyle yola çıkıldı. Bugün yarışmada dereceye giren takımlardan bir tanesi Ankara Satranç takımı olarak çok yakın zamanda raflar da yerini alacak. Yine başkent temalı bir satranç takımı da Nurus AŞ tasarımıyla üretiliyor. Bu şekilde kent ve kültür temalı ürünler adına önemli bir adım atılmış oldu. Aslında bu takımlar kültürel hediyelikler sahasında önemli bir boşluğu da doldurmuş olacak. Zira kişisel çevrenizden bürokratik açılımlara kadar kendinizi, ülkenizi, kültürünüzü kısacası kimliğinizi temsil eden bir hediye sunmak ve bu alanda özgün olmak sanıldığı kadar kolay değil.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesinde başka ne tür olanaklardan yararlanılabilir ?

Gökyay Vakfı Satranç Müzemizde modern müzeciliğin getirdiği pek çok enstrümanı kullanıyoruz. Müzemizde üç tane çok amaçlı salonumuz var. Bu salonlarda çok sayıda etkinlik ve eğitimler düzenliyoruz. En önemlisi satranç dersleri veriyoruz. Alanında uzman hocalarımız çocuk ve yetişkin hemen her seviyede satranç dersi veriyor. Yanı sıra sergiler, imza günleri, söyleşiler, koleksiyonerler buluşmları gibi çok sayıda organizasyonumuz var. Bu salonlar dileyenler için özel olarak da kullanılabilmektedir. Kapalı gruplar, şirketler güzel bir atmosfer içinde  yemek, toplantı veya özel etkinlerini, gerek bizimle gerekse münferid olarak, düzenleyebiliyorlar.

Yetişkinler, çocuklar ve ailelerin katılımına uygun atölyelerimizde müze sergisine paralel çalışmalar da gerçekleştiriliyor. Bir kaç örnek vermek gerekirse güncel olarak Kağıt Kıvırma Sanatı, Dekoratif Taş Boyama Atölyesi, Karikatür Atölyesi, Mandala Atölyesi atölyeleri düzenliyoruz.

Her ay düzenli olarak ayın son cumartesi günü oldukça değerli sanatçıları ağırlayan konserler düzenliyoruz.

Etkinlik programlarımızı müzemizden, web sitesi ve sosyal medya hesaplarımızdan takip etmek mümkün.

Müze ziyaretçileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bugüne kadar ne kadar ziyaretçiniz oldu yada müzeyi tercih eden belirli bir kitle var mı ?

Bu güne kadar ziyaretçi sayımız 50 bini geçti. Her yaş ve kesimden ziyaretçimiz var. Yabancı ziyaretçi sayımız da oldukça yüksek. Ancak en çok okul gruplarıyla ağırladığımız öğrenci ziyaretçimiz var. Bundan da çok mutlu oluyoruz. Okullarla ortak çalışmalar yürütüyoruz ve yıl içine yayılmış bir şekilde gezi programlarını düzenliyoruz. Ana sınıfından liseye kadar her yaş grubunu aağırlamaya devam ediyoruz. Müze gezilerimize 100 kişi katılan gruplarımız bile oluyor. Müze mekanlarımızın yeterliliği sayesinde dönüşümlü turlarla uzun süre müzemizde kalabiliyorlar. Okul gruplarıyla etkinlikli müze gezileri de düzenliyoruz. Üniversite öğrencileri hocalarıyla birlikte derslerini müzemizde işliyorlar.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesine gelen ziyaretçilerimizin dinlenebileceği ve sohbet edebileceği bölümler hakkında bilgi alabilir miyiz ?

Gökyay Vakfı Satranç Müzesinin hemen girişinde yer alan CHATURANGA CAFE sıcak atmosferi ve iki  binanın ortasında yer alan avlusuyla yaz-kış kullanılabilir. Avlumuz yaklaşık 50 kişi kapasitelidir. Cafemiz kaliteli müzik, kaliteli kahve ve kaliteli yemek sunan butik bir cafe. Müzemide ziyaretçilerimiz açık veya kapalı alanları kullanarak özel gün toplantılarını , şirket organizasyonlarını düzenleyebilmektedir. Bunlar için farklı seçenekler sunabiliyoruz.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesinde bir mağaza da bulunuyor. Müze Mağazası ile ilgili bilgi alabilir miyiz ?

“Müze Mağaza” satranç temalı seçkin tasarım ürünlerinden ev ve ofis eşyalarına, hediyelik ürünlerden satranç ile ilgili kitaplara, satranç takımlarından çocuklara yönelik objelere kadar uzanan zengin bir ürün yelpazesine sahip. Aslında satranç temalı ürünleri biraraya getiren en kapsamlı satranç mağazası diyebiliriz. Kimi ürünler sadece mağzamıza özel olarak tasarlanıyor. Müzede sergilenen satranç takımlarının replikaları, müze serginden oluşturulmuş hediyelikler de mevcut. Müze ziyaretlerini kalıcı anılara dönüştüren, satranç severlere oldukça fazla seçenek sunan bir mağaza. Çocuklar için de eğitici, eğlendirici ve yaratıcı ürünler yer alıyor. Satrancı sevmelerine destek olmayı amaçlıyoruz.

Son Olarak Ziyaretçilerimiz Gökyay Vakfı Satranç Müzesine Neden Ziyaret Etmeliler ?

Aslında her birimiz, her müzeyi ve sıklıkla ziyaret etmeliyiz. Müze mekanları birer sergi mekanı ya da gezip görmek için kurulmuş mekanlar değiller. Müzeler varlığımız üzerine bizleri düşünmeye sevk eden çok önemli miras alanları. Konu ya da kapsamı ne olursa olsun her müze bir bilgi mekanıdır.  Bu hizmeti sunmak için yola çıkan tüm müzeler de ziyaretçileri ile var olurlar.  Birinci nedenimiz bu olsun.

Özel olarak bakacak olursak, Gökyay Vakfı Satranç Müzesinin özellikerlinin pek çoğunu vurguladık. Ülkemizde ve dünyada kendi alanında tek olduğundan söz ettik. Aslında bu özelliği ile yerli – yabancı ziyaretçi ve ziyaretçi grupları için son derece önemli bir müze. Madagaskar’dan Şili’ye, Fransa’dan Kazakistan’a, Türkmenistan’dan Meksika’ya kadar 110 ülkenin satranç takımıyla karşılaşacaklar. Aslında bu farklı bir kültür turu anlamına geliyor. Müze rehberlerimiz gerek müze gerekse satranç tarihi hakkında ziyaretçilerimize bilgiler aktarıyorlar. Geçici sergiler düzenleyerek farklı odak konular çerçevesinde geziler düzenliyoruz. Yaratıcılığı en iyi örnekleyen müzelerden de biriyiz bu anlamda. Çünkü tek bir konu üzerinden, 700 farklı bakış açısını da sergilemiş oluyoruz.

Galeri

 

 

 

 

 

 Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/Sh62DKps76A

Genel Bilgiler

4,8

Puan

50.000

Ziyaretçi

1,5

Kilometre

Yol Tarifi

Sakarya Mh. Basamaklı Sk.

Altındağ / Ankara

12,50 TL

Ücret

Pazartesi

10:00 – 18:00

Gezi Haritası

Gezilebilir

Bebek/Engelli


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

Radyo Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”2783″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

  1. admin_avatar

    İlk duyduğumda çok sasırmıstım satrancın müzesimi olur diye 🙂 ama olmus gidin görün

  2. admin_avatar

    Tam 12.5 TL, müze kart indirimi ile 10 TL, öğrenci 6 TL. Türkiye’de bildiğim kadarı ile benzer bir müze yok. Mutlaka görülmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir