1. Ana Sayfa
 2. Ankara
 3. Kurtuluş Savaşı Müzesi (1.TBMM)

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1.TBMM)

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1.TBMM)

Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası) 1916 yılında

Tarihçe

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1.TBMM) ziyaretimizde bizleri ağırladıkları ve aşağıda yer alan bütün bilgileri bizlerle paylaştığından dolayı Müze Görevlilerine, bazı fotoğrafları paylaştığı için Suat Alkan’a ve emekleri geçen bütün herkese teşekkürlerimizi sunarız. Müze Yıllık olarak ortalama 400.000 ziyaretçi ulaştığını ve  yıl bazında Devlet Müzeleri içinde en fazla ziyaretçi sayısı olan Devlet Müze’si olarak biliyoruz. Müze fotoğrafları Müze arşivinden temin edilmiştir.

23 Nisan 1920 ile 15 Ekim 1924 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılan bina, daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi, Hukuk Mektebine, 1952 yılında Maarif Vekâletine (Millî Eğitim Bakanlığı), 1957 yılında Bakanlık Komisyonunca alınan kararla müzeye dönüştürülmek üzere çalışmalara başlanmış ve 23 Nisan 1961 tarihinde “Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi” adıyla halkın ziyaretine açılmıştır. “Atatürk’ün Doğumunun 100. Yılını Kutlama Programı” çerçevesinde, Kültür Bakanlığı tarafından yapılan yenileme çalışmaları sonucu 23 Nisan 1981 tarihinde “Kurtuluş Savaşı Müzesi” adıyla ziyaretlere açılan müze, son olarak 5 Mayıs 2009 tarihinde, TBMM Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde Türkiye Büyük Millet Meclisine devredilmiştir.

Kaynak : Kurtuluş Savaş Müzesi (1.TBMM)

* Kurtuluş Savaş Müzesi (1.TBMM) Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanma aşamasındadır. Bürokratik işlemler tamamlandıktan sonra ziyaret günleri ve ücretleri değişecektir.

Detaylı Anlatım

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM) ziyaretimizde bizleri ağırladıkları ve aşağıda yer alan bütün bilgileri bizlerle paylaştığından dolayı Müze Görevlilerine, bazı fotoğrafları paylaştığı için Suat Alkan’a ve emekleri geçen bütün herkese teşekkürlerimizi sunarız. Müze Yıllık olarak ortalama 400.000 ziyaretçi ulaştığını ve  yıl bazında Devlet Müzeleri içinde en fazla ziyaretçi sayısı olan Devlet Müze’si olarak biliyoruz. Müze fotoğrafları Müze arşivinden temin edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası) 1916 yılında, İttihat ve Terakki Fırkasınca kulüp binası olarak kullanılmak üzere, Enver Paşa’nın emriyle Evkaf (Vakıflar İdaresi) mimarı Salim Bey tarafından projelendirilmiş ve projeyi yürütme görevi, dönemin İttihat ve Terakki Fırkası Ankara temsilcisi Mahmut Şevket (Esendal) Bey’e; proje yapım işi ise Kolorduda görevli olan askerî mimar Hasip Bey’e verilmiştir. Hasip Bey, binanın kâgir kısmını başarı ile bitirmiş ancak çatı ve diğer bölümler, sürmekte olan savaş ve yaşanan malzeme sıkıntısı nedeniyle yarım kalmış; Mimar Hasip Bey de Kurtuluş Savaşı sırasında şehit düşmüştür.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Ankara, kısa bir süre için İngiliz ve Fransız askerleri tarafından işgal edildiğinde küçük bir Fransız müfrezesi, henüz çatısının bir bölümü örtülmemiş olan bu binaya yerleşmiş, ancak 27 Aralık 1919’da Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara’ya gelmesi üzerine binayı boşaltarak kenti terk etmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 23 Nisan 1920 tarihinde açılmasına karar verildiğinde, Ankara’da Meclisin toplanabilmesi için gerekli büyüklük ve donanıma sahip bir binanın bulunmadığı görülmüştür. Bu şartlar altında, inşası yarım kalan İttihat ve Terakki Fırkası Kulüp Binası’nın Meclis Binası olarak kullanılmasına karar verilerek binanın onarılması ve tamamlanması görevi de (sonradan 1. Dönem Bursa Mebusu olan) Necati Bey’e verilmiştir.

Ankara taşı olarak bilinen pembe-mor renkli yerel andezit taşıyla inşa edilen ve “Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu”nun Ankara’daki ilk örneklerinden olan bina, Ankaralılar’ın evlerinden ve Ulucanlar’daki Numune Mektebinden (şimdiki Cumhuriyet İlköğretim Okulu) getirilen kiremitlerle, halkın özverileri ile tamamlanmıştır.

23 Nisan 1920 ile 15 Ekim 1924 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılan bina, daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi olarak kullanılmış ve aynı dönemde kısa bir süreliğine Hukuk Mektebine de ev sahipliği yapmıştır. 1952 yılında Maarif Vekâletine (Millî Eğitim Bakanlığı) devredilmiş, 1957 yılında Bakanlık Komisyonunca alınan kararla müzeye dönüştürülmek üzere çalışmalara başlanmış ve 23 Nisan 1961 tarihinde “Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi” adıyla halkın ziyaretine açılmıştır. “Atatürk’ün Doğumunun 100. Yılını Kutlama Programı” çerçevesinde, Kültür Bakanlığı tarafından yapılan yenileme çalışmaları sonucu 23 Nisan 1981 tarihinde “Kurtuluş Savaşı Müzesi” adıyla ziyaretlere açılan müze, son olarak 5 Mayıs 2009 tarihinde, TBMM Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde Türkiye Büyük Millet Meclisine devredilmiştir.

 Meclisin Açılışı

Heyetitemsiliye adına Mustafa Kemal Paşa’nın gönderdiği tamim gereğince; vatan sathında Buhari, Hatmişerif ve Mevlidîşerifler ile ezan öncesi okunan salalardan sonra Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde kılınan cuma namazını takiben yapılan dualar eşliğinde coşkulu bir törenle 23 Nisan 1920’de Meclis açılmıştır. En yaşlı üye sıfatıyla geçici başkanlık görevini üstlenen Sinop Mebusu Şerif Bey’in açış konuşmasının ardından, Ankara Milletvekili Mustafa Kemal Paşa söz alarak Meclisin hangi azalardan teşekkül edeceğine dair aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

“Yüce Meclisiniz bildiğiniz gibi olağanüstü yetkilere sahip olarak yeniden seçilmiş saygıdeğer milletvekilleriyle, taarruz ve işgale uğramış saltanat merkezinden canlarını kurtararak buraya gelen saygıdeğer milletvekillerinden oluşmuştur. Kaçıp gelebilecek milletvekilleriyle birlikte bir yüce Meclisin meydana getirilmesi ancak yeni uygulanan seçim tarzıyla söz konusu olmuştur. Bu anda Meclisiniz yasal olarak toplanmış bulunmaktadır.”

Meclisin 24 Nisan 1920 günü yapılan ikinci toplantısında Mustafa Kemal Paşa oy birliğiyle Meclis Başkanlığına seçilmiştir. Mustafa Kemal Paşa bu toplantıda uzun ve anlamlı bir konuşma yapmış; “Artık Yüce Meclisin üzerinde bir güç yoktur.” diyerek Meclisin önemini vurgulamıştır. Kurtuluş Savaşı, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın başarılı yönetimi ve Birinci Büyük Millet Meclisinde alınan hayati kararlar sonucunda zaferle sonuçlanmıştır. 20 Ocak 1921’de Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Anayasası olan Teşkilatıesasiye Kanunu, 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Paşa’ya Gazilik unvanının ve Mareşal rütbesinin verilmesi, 12 Mart 1921’de İstiklal Marşımız ve 1 Kasım 1922’de Saltanatın Kaldırılması bu Mecliste kabul edilmiştir. Öte yandan 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması, 13 Ekim 1923’te Ankara’nın Başkent Oluşu ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in İlanı da bu Meclis çatısı altında onaylanmış ayrıca Gazi Mustafa Kemal Paşa yine bu Mecliste Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

İLETİŞİM

ADRES:  Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM)

Doğanbey Mh. Cumhuriyet Blv. Altındağ/ANKARA

Telefon: (0312) 310 71 40  Faks: (0312) 309 11 97

Galeri

 

 

 Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/Tsf6C6UXy5Y

Genel Bilgiler

4,9

Puan

396.000

Ziyaretçi / Yıllık

300

metre

Yol Tarifi

Doğanbey Mh. Cumhuriyet Cd. No:14

Altındağ / Ankara

0,0

Ücret

Pazartesi

09:00 – 17:30

Gezi Haritası

Kısmi Gezilebilir

Bebek/Engelli


E-Posta


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

Radyo Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”2783″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. admin_avatar

  Hem çocuklar hemde yetişkinlere hitap ediyor. Zamanın şartlarını algılayabilmemiz için yeterince obje var.

 2. admin_avatar

  Oğlumla gittiğimiz guzel bir mekân

 3. admin_avatar

  Gezdiğim müzeler arasında beni en etkileyeni oldu,o kürsü de ne coşkulu konuşmalar yapıldı, o sıralarda kimler oturdu, ne önemli kararlara imza atıldı.

 4. admin_avatar

  Tarihi bilmek için, cumhuriyeti anlamak hissetmek için herkesin gitmesi gereken yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir