1. Ana Sayfa
  2. Ankara

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi
+ - 0

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi kültürel mirasımızın korunması ve tanıtılması

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi kültürel mirasımızın korunması ve tanıtılması amacıyla Yüksel Erimtan’ın koleksiyonunun sergilendiği, arkeolojinin yanı sıra çağdaş sanat ve müzeciliğe de yer veren özel bir kurumdur. 2015’in ilk çeyreğinde açılan, Ankara Kale meydanında konumlanan müze binası, Ankara’nın tarihi dokusuna uyan çağdaş bir mimari dil ile ziyaretçilerini karşılarken, aynı zamanda kentin sanatsal aktivitelerine yeni bir nefes getirmeyi amaçlamaktadır.

Arkeolojik eserlerin  bulunduğu  yenilikçi bir müze anlayışıyla tasarlanan salonların yanı sıra, geçici sergilere de yer veren çok amaçlı bir sergi alanı bulunmaktadır. Ayrıca çok amaçlı salon bünyesinde bilimsel, kültürel ve sanatsal aktiviteler Ankaralıların kullanımına sunulmaktadır.

Her ne kadar koleksiyonlar müzelerin kalbini oluşturuyorsa da, çağdaş müzecilikte bunlar yalnızca bir araç olarak ele alınmakta, asıl önemli olan, bu koleksiyonların etrafında ne tür etkinliklerin gerçekleştirilebildiğidir. Nitekim müzelerin artık etkin birer eğitim kurumu olarak tasarlanıp işletildiği çağımızda, müzelerin başarısı ziyaretçilerine kattığı deneyimlerinin zenginliği ile ölçülmektedir.

Başta çocuklar olmak üzere, her yaş grubuna hitap eden eğitim programları, araştırmacıların kullanımına sunulacak kütüphanesi, özgün tasarım objelerinin yer aladığı hediyelik eşya dükkanı ve ziyaretçilerin dinlenecekleri kafesi ile Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, canlı ve etkin bir organizma olarak topluma hizmet etmeyi başlıca misyon olarak öngörmektedir.

Erimtan arkeoloji koleksiyonunun müze küratörlük çalışmaları Gül Pulhan ve Adrian Saunders tarafından Selma Ünal’ın katkılarıyla sürdürülmektedir. Sergi tasarımı Prof. Ayşen Savaş tarafından gerçekleştirilmiştir. Mimarları Can Aker ve Onur Yüncü’dür.

Galeri


Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/Tsf6C6UXy5Y

Genel Bilgiler

4,5 Puan

1.305 Yorum

1 Kilometre

Navigasyon

Kale Mh. Gözcü Sk.  Altındağ/Ankara

9 TL

Pazartesi

10:00 – 18:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”2783″]

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap