1. Ana Sayfa
  2. Ankara
  3. Ankara Cumhurbaşkanlığı Müzesi (Ankara Palas)

Ankara Cumhurbaşkanlığı Müzesi (Ankara Palas)

Cumhuriyet döneminin Başkent’teki simge yapılarından Ankara Palas 1927’de açıldı.

featured

Tarihçe

Geçici Süreliğine Kapalıdır

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Mebusan Kulübü olarak yapılması düşünülen Ankara Palas’ın ilk tasarımı Mimar Vedat Tek tarafından hazırlandı.

1975’e kadar otel olarak işletildi. 1976-1982 yılları arasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ofis ve sergi alanı olarak kullanıldı.

1982 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından kapsamlı bir restorasyondan geçirildi ve 29 Ekim 1983 günü düzenlenen kabulle ‘Ankara Palas Devlet Konukevi’ olarak hizmete açıldı.

Türk siyasi hayatının birçok önemli olayına tanıklık eden Ankara Palas, 2018’de Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar İdaresi’ne devredildi.

Şu anda restorasyon çalışmaları devam eden Ankara Palas, projeler tamamlandığında ‘Cumhurbaşkanlığı Müzesi’ olarak hizmet vermeye başlayacak

Detaylı Tarihçe

Cumhuriyet döneminin Başkent’teki simge yapılarından Ankara Palas 1927’de açıldı. Uzun yıllar üst düzey yabancı heyetler ile uluslararası toplantılara ev sahipliği yaptı. Ankara Ulus’taki İkinci Meclis binasının karşısında olması nedeniyle politikanın merkez noktasıydı. 1930’larda milletvekilleri, sanatçılar ve gazeteciler burada buluşur, günlük politika değerlendirmelerinde bulunurlardı. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk de Meclis konuşmalarından sonra günün yorgunluğunu bu binada giderir, arkadaşlarıyla burada konuşmalar yapardı. 1927’de hizmete açıldığında Atatürk’e göre Ankara Palas, “Doğu’dan Batı’ya açılan pencereydi.” Odalarında dönemin en önemli isimleri ağırlandı.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Mebusan Kulübü olarak yapılması düşünülen Ankara Palas’ın ilk tasarımı Mimar Vedat Tek tarafından hazırlandı. 1924 yılında temeli atılan ancak Vedat Bey işi bırakınca yarım kalan tarihî yapı, mimar Kemalettin Bey’in yeni tasarımına göre tamamlandı. Vakıflar İdaresi’ne devredilen bina, 17 Nisan 1927 günü 120 yatak kapasitesi ile otel olarak hizmete girdi. 1930’larda siyasetçiler, gazeteciler, sanatçıların buluşma mekânı olduğu gibi yurtdışından gelen resmî heyet ve konukları ağırlama işlevini de üstlendi. 1975’e kadar otel olarak işletildi. 1976-1982 yılları arasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ofis ve sergi alanı olarak kullanıldı. 1982 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından kapsamlı bir restorasyondan geçirildi ve 29 Ekim 1983 günü düzenlenen kabulle ‘Ankara Palas Devlet Konukevi’ olarak hizmete açıldı. Türk siyasi hayatının birçok önemli olayına tanıklık eden Ankara Palas, 2018’de Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar İdaresi’ne devredildi. Şu anda restorasyon çalışmaları devam eden Ankara Palas, projeler tamamlandığında ‘Cumhurbaşkanlığı Müzesi’ olarak hizmet vermeye başlayacak.

Ankara Palas’ta ağırlanmış önemli konuklar arasında şu isimler yer alıyor: İran Şehinşahı Rıza, Afgan Kralı Emanullah Han, Irak Kralı Emir Faysal, Yunanistan Kralı Elefterios Venizelos ve ABD Başkanı Dwight Eisenhower.

Millî Saraylar

Detaylı Bilgiler

Adres

Doğanbey / Altındağ / Ankara

Giriş Ücreti

Geçici Süreliğine Kapalıdır

Tam : 30 TL

İndirimli : 15 TL

Müzekart Geçerlidir

MEB Öğretmenler, 18 yaş altı öğrencilere , 65 yaş üstü TC vatandaşlarına ÜCRETSİZDİR

Otopark

Ücretli Özel

Bebek / Engelli Arabası

Kısmi Gezebilir

Ziyaret Saatleri

09:00 – 18:00

Gişe Kapanışı 17:30

Tatil Günü

Geçici Süreliğine Kapalıdır 

Galeri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap