1. Anasayfa
 2. Aksaray

Ihlara Selime Kadetrali

Selime Kasabası, Ihlara Vadinisi'nin bitiş noktasıdır


4
Selime Kasabası, Ihlara Vadinisi’nin bitiş noktasıdır. Vadiden çıktığınızda peribacaları ve katedral sizi karşılar. Katedral yapısı, kervan yolu, kiliseleri, peribacaları ve manzarasıyla Kapadokya’ya gelen turistlerin gözdesidir Selime.
Güzelyurt ise Aksaray’a 45 km, Ihlara Vadisi’ne 15 km mesafede bir yer. Tarihe şahitlik eden doğal güzellikleri ile yine Kapadokya’nın bel kemiği sayılan yerler arasında bulunuyor.
Güzelyurt’un bu denli önemli bir yer haline gelmesinde ise eski zamanlarda Hristiyanlığın yayılması için uğraşan din adamı Naziandoslu Gregorius’un büyük emeği vardır. Hitit, Asur, Pers, Roma, Bizans, Danişment, Selçuklu, Karaman ve Osmanlı Devleti’ni yaşamıştır Selime.
Bölgede yaşayan Ortodoks inancına sahip insanların, Selime katedralinden ve manastırından çıkacak kararlara kayıtsız şartsız uyması, kilise içerisinde yapmış oldukları haç işaretli anahtar, buranın geçmişteki önemini de ortaya koymaktadır.
Detaylı Anlatım

Selime katedrali ve manastırına çıkışta yüksek bir koridor karşımıza çıkar ki bu develerin çıkarıldığı kervan yolunun bir kısmıdır. Selime’de kurulan pazar nedeniyle, kervanlar Selime’ye gelmekte ve kervanların güvenliği için develer katedralin orta kesimine kadar çıkartılıyordu.
Bu kısmın üstüne de dinlenmek ve ibadet etmek isteyenler için Selime Katedrali ve Manastırı inşa edilmiştir. Kayaların oyulmasıyla yapılan ve çoğu kilise olarak inşa edilmiş yapılar Bizans sanatının izlerini taşır. Ayrıca katedralin üst kısmının kale olarak inşa edilmesi dikkat çekmektedir. Sur ve mevziler günümüzde de mevcuttur.Selime Kale Manastırının en önemli özelliklerinden biri de bölgedeki din adamlarının yetiştirildiği mekan olmasıdır. Bölgeyle ilgili toplantılar ve askeri üst burada bulunmaktadır. Yine ilk yüksek sesli ayinde Selime Katedralinde yapılmıştır. Selime, Kapadokya’nın en büyük manastırıdır. Kale Manastırı Kilisesi, Kapadokya’daki dini kuruluşların en büyüklerindendir. Manastır VIII.yy. ile XI. yy, kilisedeki figürlü freskolar ise X. yy. sonu ile XI. yy. başları arasına tarihlenmektedir. İsa’nın göğe çıkışı, Müjde, Meryem gibi tasvirler vardır.Katedral içinde mutfak dikkat çekmektedir. Piramit şeklinde yapılan mutfakta etrafı aydınlatmak için kandil yerleri yapılmıştır ve yanında bağlantılı diğer odaları bulunmaktadır.Selime Manastırı ise iki katlı inşa edilmiştir. Avlulu bir şekilde yapılmıştır. Burası yüksek sesli ayin, askeri ve bölge toplantılarının yapıldığı yerdir.Selime Katedralinin hemen karşısında bulunan Selime Sultan Türbesi, Selime bölgesine gelen ziyaretçilerin bir direk uğrak yeridir.Selime üzerinden Aksaray istikametine gidenlerin Gülağaç kavşağından dönerek Kapadokya’nın ilk köy yerleşimi olan 10 bin 500 yıllık yerleşim alanı olan Aşıklı Höyük’ü ve 7 kilometre ilerdeki tarihi Demirci evlerini görmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede Demirci üzerinden Saratlı Yeraltı Şehirlerine kısa sürede ulaşmakta mümkün olacaktır.Yine Güzelyurt Selime hattından Aksaray istikametine gidenlerin veya Aksaray istikametinden gelenlerin mutlaka uğraması gerektiğini düşündüğümüz bir diğer noktada Çeltek ve Akhisar köyleri arasında yer alan Çanlı Kilise ve Manastırlar Tepesidir. Doğantarla Kasabası içerisinden Çeltek yoluna dönerek 13 kilometre ilerlediğinizde Çanlı Kilise’de olacaksınız. (www.guzelyurt.gov.tr)

kRglHA.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

(NOT : Yorumlarım; ziyaret ettiğim lokasyonla ilgili olarak mahallinde ve/veya daha sonra çeşitli kaynaklardan araştırarak edinebildiğim bilgilerdir. Herhangi bir politik/dini görüş içermemekte, eksikleriyle – hatalarıyla ve noksanlarıyla naçizane tarafımdan yapılmış derlemelerdir. Yanlış olduğu düşünülen bir husus tespit edildiği taktirde, yorum kısmında belirtilmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılabilir.)

"Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp" bakış açısından yola çıkarak, geride bıraktığım yarım asırlık zamana inat; teknolojik kolaylıkların da yardımıyla bundan sonra gezip, gördüğüm yerleri kendi bakış açımla ve olanca acemiliğim ve amatörlüğümle fotoğraflayıp (ki bu da genellikle cep tlf larıyla olur) @muzedelisi instagram hesabımdan yaptığım paylaşımları, instagram daki limitlere takılmaksızın, özgürce www.hepgezelim.com sitesinin sunduğu imkandan da faydalanarak, diğer gezi merakları ile de paylaşmak, diğer üyelerin paylaşımlarından yeni yerler, bilmediğim rotalar ve mekanları öğrenebilmek için buradayım :)

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Harika ihlara bölgesini gezmek için 5-10 gün ancak yeter gerçekten tarihi bir bölge emeklerinize saglık

  • 8 Mayıs 2019

   Teşekkür ederim.
   Ihlara – Kapadokya bölgesini tam olarak gezebilmek için sizin de belirttiğiniz gibi en az bir hafta lazım. Gerçekten tepeden tırnağa tarihi ve doğal güzelliklerle dolu bir bölge ..

 2. 8 Mayıs 2019

  İlk defa duyduğum yerlerden hemen planıma alıyorm emelerınıze sağlık

  • 8 Mayıs 2019

   Teşekkür ederim;
   Gerçekten, ülkemizde öylesine güzel yerler var ki .. genellikle de çok bilinen ve popüler olan yerlerin gölgesinde kalıyorlar …
   hepgezelim.com sitesindeki paylaşımlarımız sayesinde gerçekten görmediğimiz yerlerin de farkına varabiliyoruz. Ben kendi adıma pek çok yeni lokasyonu not ettim … ettim de birbirinden güzel bu yerleri nasıl bir plan içine sığdıracağız :)
   Paylaşılan fotoları, yorumları görünce insanın oraya bir an evvel gidesi geliyor :))
   Hep birlikte paylaşımlara devam …

   Adeta buradaki mottomuz şu sanki : “Bulutlar birleşmeden şimşek çakmaz” :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir