1. Ana Sayfa
  2. Afyonkarahisar

Zafer Müzesi

Zafer Müzesi
+ - 0

Müze binası, 1913-1914 yıllarında Belediye Başkanı Esbabzade Hüseyin Tevfik Efendi tarafından Hükümet Konağı ile birlikte Belediye

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Müze binası, 1913-1914 yıllarında Belediye Başkanı Esbabzade Hüseyin Tevfik Efendi tarafından Hükümet Konağı ile birlikte Belediye Hizmet Binası olarak kullanılmak üzere iki katlı ve kagir olarak Ermeni ustalara yaptırılmıştır. Binanın doğuda, batıda ve güneyde olmak üzere üç kapısı vardır. Alt ve üst pencere sayıları birbirine eşittir.

Alt kat pencereleri basık, üst kat pencereleri sivri kemerli, pencere kenarlar ile köşeler çıkıntılı kesme kesme taştan yapılmıştır. Zemin katta on oda, bir toplantı salonu ve sahnesi, üst katta ise sekiz oda, bir antre ve bir büyük salon vardır. Belediye Binası, 27 Ağustos 1922’de Afyon’un düşman işgalinden kurtulmasından sonra Mustafa Kemal Paşa, Mustafa Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü tarafından 30 Ağustos 1922’ye kadar Batı Cephesi karargah binası olarak kullanılmış, Başkomutan Meydan Muharebesi burada planlanmıştır.

Bina bu bakımdan büyük bir öneme sahiptir. 1935 yılında yeni belediye binası yapılınca boşaltılarak kiraya verilen bina, sırasıyla Doğumevi, PTT Başmüdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kullanılmış; 1985 yılında Başkomutan Tarihi Milli Park Müdürlüğü’ne Zafer Müzesi yapılmak üzere devredilmiştir. Müze’de Kurtuluş Savaşı ile ilgili bilgiler, fotoğraflar, topoğrafik harita, pano, belge ile silahlar, savunma telleri, konserve kutuları gibi savaşta kullanılan malzemeler ile Zafer Anıtı’nın açılılışı için özel olarak yaptırılmış gümüş makas, olmak üzere 213 adet eser Atatürk, İsmet İnönü, Mustafa Fevzi Çakmak, Tevfik Bıyıkoğlu ve diğer komutanların anılarına kaldıkları odalar da yeniden düzenlenerek 1995 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Ayrıca, ailesi tarafından bağışlanmış TBMM deki ilk mebuslarımızdan Nebil Dehşeti’ye ait TBMM tarafından verilen silah ve kamasından oluşan özel eşyaları bulunmaktadır.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/OHNI9UsyAAs

Genel Bilgiler

4,5 Puan

202 Yorum

100 metre

Navigasyon

Karaman Mahallesi, Ordu Blv.  Merkez/Afyonkarahisar

Ücretsiz

Pazartesi

08:00 – 17:00

08:00 – 17:30

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt OlBooked +27 ° C +28° +14° Afyonkarahisar Cumartesi, 28

Pazar +27° +10°
Pazartesi +26° +11°
Salı +28° +13°
Çarşamba +27° +13°
Perşembe +29° +15°
Cuma +30° +17°

7 Günlük Hava Tahmini

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap