1. Ana Sayfa
  2. Adıyaman

Gümüşkaya (Palaş) Mağaraları

Gümüşkaya (Palaş) Mağaraları
+ - 0

Tarihçe

Gümüşkaya Mağaraları Adıyaman merkezinin 40 kilometre kadar güneybatısında Göksu nehrinin kenarında yer alan Gümüşkaya köyünde bulunmaktadır. Gümüşkaya Mağaraları kayaların oyularak çok sayıda tünel yapılması ve bu tünellerin birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur.

Mağaranın M.Ö. 150 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Bu mağaralar önceleri konut olarakta kullanılmıştır. Kuyulara, balkonlara ve bölmeli odalara sahip bu mağaralara ulaşmak için bir kişinin geçebileceği kadar dar bir yolla ulaşılır.

Mağaralar Türkiye’nin en eski mağaralarından biri olma özelliğini taşımaktadır ve koruma altına alınmışlardır. Binlerce yıl ayakta kalan mağaralar günümüzde de ziyaretçiler tarafından görülmesi gerekenler listesi içindedir.

Galeri

Genel Bilgiler

4,0 Puan

100 Yorum

52 Kilometre

Navigasyon

Gümüşkaya Köyü / Adıyaman

Ücretsiz

Gezi Haritası

Bebek/Engelli Kısmi Gezebilir

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap