1. Ana Sayfa
  2. Adana
  3. Büyük Saat Kulesi

Büyük Saat Kulesi

featured

Tarihçe

Ali Münif Caddesi üzerinde bulunmaktadır. 1881 yılında vali Ziya Paşa tarafından yapımına başlanmıştır.1882 yılında vali Abidin Paşa tarafından tamamlattırılmıştır. Kule, kesme taştan yapılmıştır. Uzunluğu 32 metre olan kule kare prizma şeklindedir ve kulenin duvarları tuğla ile inşa edilmiştir.

Temel derinliği 35 metre olduğu söylenir. Kulenin inşası sırasında Osmanlıda Saat kuleleri vardı. Bu saat kuleleri arasında en uzunu Büyük Saattir. İkincisi ise Dolmabahçe Saat Kulesi’dir. Örme işlemi oldukça zor olan küçük taş tuğlalardan imal edilmiş ve yapımından uzun bir süre sonra Almanya dan özel olarak saat makinesi getirilmiştir.

O kadar sağlam yapılmıştır ki 1998 deki adana depreminde ayakta kalmayı başarabilmiştir.  Saat kulesi dikdörtgen şeklinde taş tuğlalardan yapılmıştır.

Galeri

Genel Bilgiler

4,2 Puan

1.200 Yorum

500 metre

Navigasyon

Sarıyakup Mh. 23007. Sk. Seyhan/Adana

Ücretsiz

Gezi Haritası

Bebek/Engelli Gezebilir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap